top of page

BYTOVÝ DŮM BOHUSLAVICE

Bohuslavice u Hlučína, Česká republika
BYTOVÝ DŮM
Ing. arch. Andrea Jašková
2019

V příjemném prostředí nevelikých Bohuslavic u Opavy jsme dostali zadání přetvořit současnou podobu domu z druhé poloviny minulého století s původní stodolou v bytové domy. Zajímavou příležitost jsme viděli ve výhodném postavení objektů vůči sobě a vůbec v jejich nové náplni.

Vizi venkovských domů s přesahem do současnosti provázela představa velmi lehké komunitní atmosféry, především měl být komplex ale soukromým, bezpečným a komfortním místem pro život na dosah přírody.

Ve finále pod našima rukama vznikl návrh mini verze vesničky uvnitř vesnice, se společnou mini návsí ve dvoře. Skutečně venkovský pocit jsme podtrhli přírodními materiály v interiérech, charakteristickými prvky starých stavení ve vnějším výrazu a zahrnutím zeleně do meziprostoru.

Investorka v obci pořídila nemovitost, stávající rodinný dům se stodolou vzadu na pozemku, a zadáním pro nás bylo vytvořit z této dispozice bytový dům, nebo soubor bytových jednotek. Líbila se nám představa zachování stávajících budov, jednak z ekonomických důvodů, ale také proto, že jejich přirozené, původní postavení vůči sobě dávalo pro tyto účely v současném pojetí takových staveb velký smysl. Rozhodlo se tedy o rekonstrukci stávajících budov.

Jelikož zde mělo vzniknout několik bytů, chtěli jsme místu dát trochu městský charakter, ale zároveň zachovat atmosféru vesnice. Proto jsme pracovali s materiály a členěním fasád, i formou domů, která by na charakter vesnických domů v okolí navazovala.

Použili jsme sedlové střechy, přidali práci s hrubou a jemnou omítkou, nebo také šambrány kolem oken, abychom zde navodili venkovský dojem, ale zároveň jej abstrahovali v jemnou, minimalistickou formu venkovské architektury v současném pohledu.

Komplex tedy i nadále tvoří dvě hmoty, jedna vnější, blíže ke komunikaci, druhá ve vnitřním prostoru pozemku, v pocitovém zákrytu za hmotou první. Výška budov předpověděla dvou a tří patrové členění, se kterým jsme mohli plně počítat.

Pro přístup do vyšších pater jsme připojili přístavby s vnějšími schodišti, propojující všechny vrstvy domu, a současně doplňující estetickou formu vlastní sedlovou střechou a dotváří tak vizuálně komplexní soustavu domečků. Zároveň zde hraje spolupracující kontrast materiálů a černé s bílou barvou.

Každé patro je rozděleno na dvě menší bytové jednotky, dispozičně jde o 2+KK v předním domě, 3+KK pak v původní stodole. Celkem komplex zahrnuje osm bytů ve dvou hmotách, které územní plán povoloval rekonstruovat z rodinných domů na domy bytové.

Ve dvou střešních bytech jsme využili též hambalku, čímž vznikl převýšený prostor do podkroví. Místečko jsme částečně využili jako útulnou pracovnu, hernu pro děti, či přespání pro návštěvy. Kuchyně s obývacím prostorem je tudíž převýšená, což bytu dodává vzdušnost a zároveň cituje typický prvek současné architektury v kontextu přírody.

Vzhledem k vesnickému stylu bydlení a snaze zachovat něco z původních prvků jsme pod střechou ponechali viditelné krovy a využili nadkrokevní izolace. Také interiéry ostatních bytových jednotek jsou pro citlivou návaznost na charakter místa veskrze tvořeny přírodními materiály, dřevem, kamenem.

Ve volném prostoru mezi domy vzniklo malé náměstíčko se zelení pro relax a setkávání. Tím, že je celý komplex zasazen do svahu, pohráli jsme si i v jeho centru s vyrovnáváním terénu a zasadili sem pobytové stupně - takové multifunkční schody na sezení či chození. U domu v horní části pozemku relax zónu doplňuje krytá terasa, určená ke společnému pobytu s možností grilování.

Vyrovnávání terénu se stalo vlastně vizuální hrou po celé ploše pozemku, schodišti a polovičními schodišti jsme spojili hlavní body napříč komplexem a funkčnost skloubili s estetikou. Také parking podél západní hranice pozemku bylo nutné zapasovat do terénu. Místa jsou zajištěna pro každý byt zvlášť, doplněna dřevěnou kolárnou, společnou pro všechny.

Ne za všemi projekty stojí příběh, který by se dalo poeticky ztvárnit a vyprávět jej jako zásadní zkušenost studia, nebo i osobní zážitek každého z nás. Ale i zcela drobné překážky, které se zprvu nezdají nijak významné, občas přesunou celý projekt do jiných kulis, odloží jeho realizaci o pěkných pár měsíců, nebo přetvoří jeho výslednou podobu.

Tentokráte jsme se setkali se sousedem, který nesouhlasil s umístěním oken v jeho směru a zarytě se pokoušel o nerealizaci stavby, či její úpravu - ta by však dle jeho požadavků nebyla v žádném případě proveditelná. Jeho opakovaně podávané stížnosti pro nás znamenaly nutnost opětovného schvalování všech kroků. Věříme ale v úspěch a brzkou realizaci bez dalších komplikací!

bottom of page