top of page

LOFT HRADČANY

Praha, Česká republika
REKONSTRUKCE
Andrea Jašková, Jakub Žák
2022

Vskutku výsostnou adresu v historické lokalitě Hradčan, coby kamenem dohodil od Pražského hradu, nese byt, k jehož obnově jsme byli přizváni. V ideovém návrhu možného řešení rekonstrukce bytu jej za pomoci jednoduchých prostředků navrhujeme zhodnotit na výjimečný prostor. Bez prvoplánové okázalosti a nabubřelé zdobnosti, ale naopak s pečlivě volenou kvalitou a decentní elegancí. Podstatou návrhu rekonstrukce je právě vhodné přenesení hodnoty královské lokality do interiéru.

Byt poměrně obvyklého vnitřního členění otevíráme do volného prostoru loftového konceptu. Pracujeme zde s kontrastem současného standardu bydlení a původních prvků domu - na jedné straně je tvarová střídmost a vytříbené materiály, na straně druhé zachování kouzla ryzí minulosti a původní konstrukční prvky, očištěné na svou podstatu. Jejich stáří sice nesahá tak hluboko do dějin, jako samotné okolí, ale jistý pocit dýchající minulosti vzbuzuje.

Výsledný námět nabízí vysoký standard bydlení, přívětivé místo k rodinnému životu, s možnostmi poklidného ústraní a především všudypřítomnou variabilitou relaxace. Klenotem bytu je výsostně položené podkrovní hnízdo, sloužící také jako pozorovatelna. Podkroví se otevírá výhledy přes všechny blízké hradčanské skvosty - Píseckou bránu, Belveder a věže katedrály sv. Víta. Výsadu umístění a natočení podkrovních prostor jsme ještě podtrhli do střechy vsazeným proskleným vikýřem se saunou, a otevřenou střešní terasou.

Vybydlený byt v posledním podlaží starého činžovního domu koupila dvojice společníků jako investici, s ideou byt před prodejem konečnému uživateli smysluplně zhodnotit. Vytvořit vizi, která kupujícímu nabídne pohled do budoucna a zároveň si ji bude moci částečně upravit dle osobních preferencí. V našem studiu se tato myšlenka propsala do architektonického návrhu.

U každého projektu hledáme vždy něco speciálního, perličku, kterou bychom chtěli opracovat a v propojení s celkem tuto novou hodnotu vyzdvihnout. V případě projektu renovace bytu na Hradčanech byla touto silným motivem lokalita, ve které se nachází. Od začátku nás provázela myšlenka, že by své okolí měl zrcadlit uvnitř bytu - a to nejen geniem loci, atmosférou, jíž bychom pocitově vábili dovnitř. Život v královské lokalitě s kořeny v dávné historii Prahy si vysloveně žádal propsat do interiéru bytu.

Na první pohled to nebylo zcela zřejmé, ale byt pro to potenciál měl. Vycházeli jsme ze své představy zprvu při rozvržení dispozic. Ve spodní části jsme odstranili maximum příček a nechali dýchat otevřený obývací prostor. Největší ambici jsme však cítili v menší půdě nad bytem, která byla v původním stavu bez využití.

Nechtěli jsme toto skvostné místo bytu omezit klasickým pokojem pro jednoho uživatele. Útulný půdní prostor, namířený do korun stromů, s výhledem na věže katedrály svatého Víta, jsme tudíž zpřístupnili všem členům rodiny - jako pozorovatelnu okolí, ale zároveň útočiště, kde je možné se uvelebit a věnovat se čemukoli, co rezidenty baví. Jednou z možností je i domácí wellness.

Poté, co jsme využili maximum plochy v jedno společné, otevřené zázemí, v němž rodina koncových rezidentů může pobývat pospolu, jsme se ubírali cestou kontrastu. Do protikladu k otevřené obývací části jsme umístili útulné intimní ložnice s vlastními koupelnami, takový soukromý svět pro každého člena rodiny, kam je ostatním přístup omezen.

Byt se skládá z dílčích ložnic a přidružených koupelen, velkorysá plocha obývacího mezonetu zastupuje kuchyň, jídelnu a obývací pokoj dohromady. Podkroví je uzpůsobeno jako odpočinková zóna, vybavena sedacím a lehacím nábytkem. Výhledy podporujeme transparentními plochami ve střeše.

Do té je vsazen minimalistický prosklený, kvádrovitý vikýř. Jeho finální využití je variabilní - v naší studii je navržena sauna a na ni navazující ochlazovací sprcha a odpočinkové sezení. Druhým výčnělkem z podkroví je menší sluneční terasa, paluba zasazená do zálivu střechy, přístupná francouzským střešním oknem. Výhled z ní je přímý a jaksi výsostný.

Každá separátní ložnice má vlastní koupelnu, oddělenou pouze prosklenou příčkou, nepůsobí tedy sevřeně, ale naopak evokuje pocit volného prostoru, sloužícího výhradně svému uživateli. Jediná ložnice má koupelnu přístupnou přes chodbu, za to disponuje vlastním balkonem.

Kontrast se objevuje též ve tvarování interiéru. Striktně pravoúhlé konstrukce vyhlazujeme oblými křivkami nábytkových hmot, které podporují záměr hladkého pohybu po otevřeném prostoru a také pohledovou jednoduchost. Oblé motivy se opakují v podhledech a osvětlení, stále přítomná inspirace lokalitou je znát též charakteru použitých materiálů a ve vybavení interiéru.

Rustikální výraz je dán kombinací kvalitních přírodních materiálů v kontrastu s původními prvky bytu. K nim patří přiznaný krov s nadkrokevní skladbou střechy, díky níž jsou trámy obnaženy a jejich současný stav zásadně dotváří výraz prostoru. Obdobně působí i komínová tělesa, podpořena stylizací z kamene a hrubého surového dřeva, procházející bytem, zakončena dole krbem.

Pracuje se převážně s přírodními materiály a tóny, doplňuje je kontrastní černá ocel v tenkých plátech, opakující se na více plochách, ku příkladu na knihovně, respektive schodech. Dalšími povrchy jsou pohledově výrazná ořechová dýha či mramor. Pilíře a ostrůvek v kuchyni jsou v kamenném provedení s hrubou strukturou, opět kontrastující s kusovým čalouněným nábytkem oblých tvarů a tlumených barev.

Množství nábytku jinak povětšinou zastupuje jednolitá nábytková hmota, vsazená na mnoha místech do bytu. Tvarově je navržena v pohledové jednoduchosti, s výhradou svébytné funkčnosti. Působí jako solitérní bloky, lehce nahrazující zdi a chodby, které jsou z bytu odstraněny. Esteticky nekoliduje a prostorově neblokuje fluidní plochu obývací místnosti a vybízí k volnému pohybu.

Navržená úprava bytu je dispozičně 4kk s celkovou plochou 221m².

bottom of page