top of page

NOVÉ DIVADLO

Ostrava, Česká republika
NOVOSTAVBA
Andrea Jašková
2023

Ostravské Divadlo Mír jsme v rámci interiéru oblékli zcela do nového konceptu. Majitel divadla se nyní rozhodl učinit další krok a rozepsat novou kapitolu jejich úspěšného příběhu na nové scéně - naší další úlohou tedy bylo navrhnout vizuál zcela nové budovy divadla, která má vzniknout v nedalekém sousedství budovy stávající.

Společně jsme se zamýšleli nad tím, jaký koncept pro novou budovu vlastně hledáme, jak ducha alternativní scény architektonicky ztvárnit - nejprve také určit vhodnou lokalitu a nalézt patřičný pozemek, na kterém by mohl objekt vzniknout. Zcela odlišně by přeci divadlo působilo na okraji města v průmyslové zóně a naopak v historickém centru… Tehdy přišel nápad zkusit využít právě Náměstí Jiřího z Poděbrad.

Vzhledem k tomu, že se pozemek nachází téměř za rohem nynějšího divadla, které má tvořit doplňkovou funkci s alternativní scénou a repertoárem, stává se celé dané území ikonickým symbolem tohoto ostravského fenoménu. Právě to nakonec z velké části určuje charakter budovy a tvoří výjimečnou přidanou hodnotu, se kterou divadlo do části města přichází.
Zakladatel divadla Albert Čuba svými slovy: „Od počátku svého fungování představuje Divadlo Mír významnou součást kulturního života Ostravy a náš blokový způsob uvádění inscenací je v rámci České republiky ojedinělý a průlomový.
V posledních letech dosahujeme 100% návštěvnosti a naše představení jsou dlouhodobě vyprodaná. I z tohoto důvodu bychom rádi rozšířili naši nabídku služeb a otevřeli další scénu Divadla Mír. Věříme, že naše zkušenosti a dosavadní výsledky jsou zárukou toho, že provoz nového divadla bude úspěšný.
Divadlo Mír se od svého počátku primárně zaměřuje na komediální žánr. Jsme si nicméně vědomi mnohem bohatších žánrových a uměleckých možností divadla jakožto uměleckého vyjádření. Zároveň jsme přesvědčeni, že žánrově a umělecky rozmanité divadlo lze provozovat i bez každoroční subvence ve výši desítek a stovek milionů korun z peněz daňových poplatníků.
Naše vize směřuje k vybudování nového divadelního komplexu, který by nejen posílil postavení Ostravy jako jednoho z hlavních center divadelního umění v České republice, ale také by zajistil významné ekonomické a sociální přínosy pro celou komunitu v rámci Vítkovic.“



Cílem umístění objektu právě zde je maximální otevřenost, oživení lokality, propojení s širším územím, rozšíření služeb a zapojení širší veřejnosti. Prostor divadla má interagovat se svým bezprostředním okolím, zvýšit jeho atraktivitu, doplnit chybějící vazby na území, s ohledem na stávající urbanistickou strukturu.
Parcela náměstí doposud funguje jako neupravené, betonové parkoviště. Navrhované řešení zaznamenává zatím jen hrubou vizi - základní koncept, který slouží primárně jako podklad pro jednání s městem a investory k výstavbě. Připravili jsme jej ve dvou variantách.

V té první jsme rozvíjeli myšlenku „Shakespearovského divadla“ - kruhového postavení hlediště a jeviště. Uvnitř čtvercové budovy je tedy netradičně umístěn kruh, střecha na středovou kružnici reaguje a vytváří dynamickou formu v úrovni atiky. Za předsazenou fasádou z mohutných dřevěných lamel je volný prostor s ochozem kolem celé budovy.

Varianta druhá je jednodušší, úspornější, pohledově také čistší, v níž jsme pracovali s kvádry a překládali je přes sebe, do rotace kolem středové osy. Vše nasvědčuje tomu, že finálně vznikne varianta první, především pro tvarovou vazbu na neobvyklý charakter sálu.

Koncept budovy je nicméně v obou případech podobný - výškově odpovídá čtyřem nadzemním podlažím, přičemž některé jeho části jsou převýšeny. Pakliže to technické řešení umožní, střecha divadla by měla být koncipována jako pobytová terasa v kombinaci se zelení a intenzivní zelenou střechou.

V přízemí divadlo nabízí vstupní lobby s kavárnou, restaurací, obchodem, prodejem vstupenek, dále pak vstupy do hlavního sálu a vedlejšího sálu. Po obvodu jsou umístěny pronajímatelné zkušebny, taneční sály, šatny, zázemí pro herce a kanceláře.

Hlavní sál, jak již zaznělo, má zahrnovat v Česku zcela unikátní prostor hlediště a jeviště, kdy se nejedná o klasické kukátkové divadlo, ale o jeviště ve tvaru oválu, kolem kterého je ze tří stran umístěno hlediště. Takto atypický divadelní prostor vyžaduje zcela netradiční produkci divadelních představení, ať už se jedná o scénografii, která bude posléze šitá přímo na míru jedinečnému sálu, tak co se týká herecké práce i diváckého zážitku. Divák bude moci představení zhlédnout opakovaně a podle toho, kde bude v hledišti sedět, získá vždy nový zážitek.
Neobvyklé uspořádání hlavního sálu také umožní vybudovat větší počet diváckých míst při menších nárocích na velikost prostoru. Součástí nového divadla tak bude moci být i druhý divadelní sál, tzv. black box, tedy prostorově flexibilní sál s jednoduchým designem. Tento sál bude menší, komornější a bude sloužit také jako zkušebna divadla. Jeho výhodou je flexibilita a díky velkému množství možných konfigurací může rozvíjet tvůrčí kreativitu souboru.
V neposlední řadě divadlo nabídne multifunkční prostor v podobě vyvýšeného jeviště ve foyer pro realizaci kulturních akcí nenáročných na technické požadavky, ať už přednášky, konference, komorní koncerty, recitály apod.
Jelikož pozemek sousedí s parkem, napadlo nás vyjít také s divadlem ven - vytvořit amfiteátr pro letní scénu, posezení a sezónní část kavárny a bistra. Prostor tedy expanduje i do exteriéru, kde je parter provázán jak na severní, tak na jižní straně s parkem a tvoří oživený, celistvý koncept.

Součástí budovy je také podzemní objekt garáží - v běžném denním režimu má sloužit zejména pro širokou veřejnost, ve večerních hodinách, kdy je obecně pokles zájmu o parkovací kapacity v této lokalitě, pak uspokojí potřeby kapacity parkování pro program divadla. Tyto zájmy se tak navzájem nekříží, ba naopak v čase doplňují, a účel stavby je tak maximálně naplněn.

bottom of page