top of page

ADMINISTRATIVA PLATAN OFFICE

Ostrava, Česká republika
REKONSTRUKCE
Andrea Jašková
2023

Poblíž samého centra Ostravy, v pěší zóně směřující k Masarykově náměstí, jsme se podíleli na obnově dlouho nevyužité budovy bývalé banky Moravanka. Investor se nyní rozhodl, že si chátrající objekt zaslouží rozsáhlou rekonstrukci a nalezení nového způsobu využití - tím mají být sdílené kanceláře pro coworking.

Naše studio mělo vytvořit návrh řešení fasády z ulice i z vnitrobloku a také trojúhelníkové parcely parteru - ta má soužit i nadále primárně jako parkoviště, nicméně odtud vede hlavní vchod do budovy. Cítili jsme potřebu tomu vnitroblok přizpůsobit a vést jej do pospolitosti s objektem.

Dominantou pozemku je památný strom, rostoucí u kraje parcely. Přítomnost vzrostlého platanu nám připadala natolik působivá, že jsme jej chtěli do celkového výrazu více zapojit a pracovat s ním i dále. Stal se tak výraznou inspirací pro vizuální identitu objektu a jeho název.

Pro úpravu parteru jsme navrhli dlažbu z odsekové žuly a uvnitř vytvořili zelený ostrůvek přímo pro platan, abychom jej pocitově vyjmuli z prostředí a ponechali mu vlastní prostor. Kolem dokola jsme pak umístili lavičky pro klidný pobyt návštěvníků venku.

Stávající nevzhledné oplocení jsme nahradili cortenovými deskami, do nichž jsme vložili různé typy organických perforací. Vycházeli jsme právě z estetiky platanu a pohráli si zde s přírodními motivy listů, větví, plodů a samotné siluety stromu.

V průběhu naší práce vznikla potřeba do rekonstrukce zahrnout též vchod, vstupní prostor s lobby a přidružené chodby se schodištěm a výtahem.

Hlavní vstup do objektu jsme vyřešili výřezem z rezavého cortenu, jako minimalistickou formu vstupního portálu. Půdorysně jsme jej vytvořili jako trojúhelník, jednak jako vazbu na tvar parteru a především jako odlehčenou formu běžnější cortenové krabičky se čtyřmi rohy, která by zdejší prostor příliš hrubě rozbourala.

Tím, že je vstup vykloněný, vybízí intuitivně návštěvníka, aby vstoupil do objektu - jde mu lehkým náznakem naproti. Pod horním kšiltem vzniká minimální a přitom dostačující zákoutí pro čekající návštěvníky, jsou zde zvonky a poštovní schránky. Přístřešek slouží zároveň i jako skříň na posypovou sůl a úklidové prostředky pro obhospodaření parteru.

Uvnitř následuje vstupní lobby - cílem bylo prostor maximálně vyčistit, prosvětlit a vytvořit příjemnou atmosféru pro práci i trávení volnějšího času. K tomu jsme použili minimalistické, přírodní řešení v pískových barvách, v kombinaci s cortenem a dřevem, aby bylo vše zároveň pohledově sjednocené.

Původně zde byly pouze dveře a malé okýnko, takže jsme navrhli vybourat otvor po celé šířce místnosti, tím ji prosvětlit a otevřít do parteru. Svět za velkým oknem a před ním se tak dostává do přímého kontaktu, přenáší dovnitř to, co je za oknem, a nechává návštěvníka, aby se klidně lehce ztratil v tom, kde se vlastně nachází.

Na koncept rezavého oplocení jsme navázali a propojili tak opět v plynulosti vnější prostory s těmi vnitřními. Zde tvoří podhled, dále světelnou stěnu opět s motivy platanu, úložnou skříň, pítko - vše ještě v kombinaci přírodní béžové omítky a dřeva.

Na podlahu jsme pro měkkost a zjemnění interiéru použili béžový zátěžový koberec, určený pro administrativní a veřejné prostory. Do něj jsme tu a tam vložili intarzie listů platanu z rezavého koberce, které opět navazují barevně na corten. Tento motiv následně prochází chodbami a dále do všech pater. Stěny jsou v béžovém tónu koberců, schodiště mezi patry je svisle lemováno dřevěnými lamelami. Pod schody jsme za cortenové dveře ukryli ještě technickou místnost.

Celkové řešení je jednoduché, jemné, v co nejvíce přírodní a přirozené podobě.

bottom of page