RODINNÝ DŮM HRABSTVÍ
Hrabství, Skřipov-Podvihov, Česko
NOVOSTAVBA
Andrea Jašková, Jakub Žák
2024
V malebné obci Hrabství, na pozemku připraveném pro výstavbu, už nový rodinný dům existoval, alespoň jako koncept na papíře. Investor měl k dispozici návrh, ale postrádal pocit, že by se z něj mohl stát skutečný domov. V hledání designu, který by více rezonoval s jeho představami a emocemi, objevil náš ateliér, což vedlo k zahájení naší spolupráce.
Redesign návrhu, s nímž nás oslovil, si kladl za cíl optimalizaci prostoru vůči charakteru pozemku a především vytvoření komfortního prostoru pro život. Severní strana byla v původním návrhu vcelku ucházející, zbývající světové strany však působily stroze, s nádechem socialismu. Samotný prostor uvnitř byl řešen nešikovně.
Dům jsme lehce přetvarovali, změnili okna, materiály na fasádě, vnitřní rozložení místností, a můžeme říci, že se podařilo jej posunout z běžného, typového domu, do pěkné a individuální podoby.
Příběh začal koupí pozemku s domem ze šedesátých let, jenž investor zamýšlel rekonstruovat. Postupně se však ukázalo, že obvodové zdivo bylo ve velmi špatném stavu. Směrem od střechy dolů se skládalo z různých kusů materiálu, kde se střídaly vrstvy lepenky a polystyrenu, každé o tloušťce patnácti centimetrů.
To bylo jasným impulsem ke změně plánu a zbourání domu až na základy - a na novém, čistém prostoru měla vzniknout novostavba.
V návrhu našeho studia obrys nové stavby maximálně respektuje původní hranice objektu. Optimalizovali a zjednodušili jsme tvar domu, zrušili hluché místo - myší díru, uličku mezi domem a garáží.
Proměna dispozic směřovala k tomu, aby místnosti reflektovaly orientaci domu vůči světovým stranám a hospodařily s jejich specifiky. Podél jižní strany jsme situovali obývací pokoj s kuchyní, a prosklenou stěnou sem vpustili spoustu světla a slunečních paprsků.
Jako zdroj tepla, ale i prvek příjemné atmosféry, jsou v prostorném obývacím pokoji umístěna krbová kamna. Na téže straně jsme umístili ložnici, která má přímo z postele výhled do zahrady.
Technickou místnost, koupelnu a předsíň jsme pak odklonili do severního traktu. Při návrhu pokoje pro hosty a pracovny jsme opět kalkulovali s orientací a dostatečným prosluněním. Řešením je odskok od fasády, kdy okna míří jak na jih, tak do dalších směrů.
Konstrukční řešení, základy a systém stěn jsme ponechali z původního projektu, řešení s příčnými nosnými stěnami s pokládáním stropních panelů jsme ale přetvořili. Nově jde o systém podélných nosných stěn a stropní desku z monolitického betonu, přesahující na jižní stranu a stejně tak na západní a východní fasádu. Střechu jsme ponechali plochou.
Skladba stěn je nyní materiálově zděná, keramická, s betonem ve vodorovné pozici. Povrch fasády kombinuje strukturovaná drážkovaná omítka a hladká patinovaná omítka na střešní desce, stejně jako na vnějších stěnách garáže.
Po obvodu domu jsme lokálně umístili svislé laťování, kterým jsme nahradili původní obklady, které byly finančně nad rámec rozpočtu. Latí jsme využili také pro přístěnek, kam jsme mohli umístit tepelné čerpadlo a pohledově i hlukově jej co nejvíce ukrýt.
Dům se rozlévá po celém svém obvodu do dřevěné terasy v šedém tónu, shora částečně kryté přesahem střechy a subtilní ocelovou pergolou. Při vstupní straně je plocha ze spádované betonové desky.
Co říká investor po dokončené fázi studie:
S ateliérem JA architekti a naší spoluprací jsem velmi spokojen. Pomohli mi nalézt zcela konkrétní, hmatatelnou podobu domu, ve kterém bych chtěl skutečně žít. Ač jsem žádnou jasnou vizi neměl, dokázali vycítit, jak mé pocity z budoucího domova zhmotnit.
Velmi trefně a rychle odhadli, co kde v původním návrhu, se kterým jsem nebyl spokojen, pozměnit. Tak, aby vše působilo více přirozeně, příjemně, domácky, zkrátka se mi tu lépe žilo. S každým novým nápadem ateliéru jsem byl více natěšený na výsledek.
Překvapilo mě mnoho detailů i zásadních prvků, které leckdy paní Jašková a pan Žák vytvořili doslova „na posezení“. Bylo znát, že mají zkušenosti, plno nápadů a hlavně cit pro člověka, i pro spojení architektury s místem, ve kterém se bude stavět.
Návrh je nyní o něčem naprosto jiném, než ve výchozím stavu. Vyřešilo se vše a odnáším si mnohem víc. Abych pravdu řekl, není, co bych vytknul. Ateliér se snažilo vyjít mi vstříc naprosto se vším, dokázali mi poradit, doporučit. Komunikace probíhala na vysoké úrovni, ve vzájemné důvěře a přátelské atmosféře, čehož si velmi vážím.